1000 TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Bedava! Saat 15:00 a Kadar Verilen Siparişler Aynı Gün Kargoya Verilir! 1000 TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Bedava! Saat 15:00 a Kadar Verilen Siparişler Aynı Gün Kargoya Verilir! 1000 TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Bedava! Saat 15:00 a Kadar Verilen Siparişler Aynı Gün Kargoya Verilir! 1000 TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Bedava! Saat 15:00 a Kadar Verilen Siparişler Aynı Gün Kargoya Verilir!

Arduino DC Motor Sürücü L293D Shield

Adet
WHATSAPP İLE SİPARİŞ VER
Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim

L293D Motor Sürücü / Shield

 

Arduino motor sürücü shieldi, Arduino üzerine takılarak 4 DC motoru veya 2 step motoru (unipolar veya bipolar) ve de en az 2 servo motoru kontrol etmenize imkan sağlayan bir Kart üzerinde 2 adet L293D motor sürücü entegresi mevcuttur. Bu entegreler içerisinde toplam 4 adet H köprüsü bulunur. Her bir köprü üzerinden 0,6A akım akmasına imkan vermektedir. (Anlık 1,2A) 
Kart tümüyle lehimli olarak gönderilmektedir.

 

 

Özellikleri:

 

 •  

  5-12V çalışma voltajı

   

 

 •  

  L293D motor kontrolcüsü

   

 

 •  

  4 adet DC motorun bağımsız kontrolü

   

 

 •  

  2 adet step motorun bağımsız kontrolü

   

 

 •  

  2 adet servo motor için 3-pin soket

   

 

 •  

  Her bir kanaldan sürekli 0,6A

   

 

 •  

  Sensör bağlantıları için boş bırakılmış analog giriş pinleri

   

 

 •  

  Arduino Uno ile uyumludur

   

 

 •  

  Ürün Boyutları: 69x53x14,3mm

   

 

 •  

  Ağırlık: 32g

   

 

 

Güç:

Arduino Motor Shield sadece harici kaynak üzerinden beslenmelidir. Çünkü gerekli olan motor akımı çoğunlukla usb'nin vereceği maks. akımı geçecektir.

Harici besleme adaptör ile veya batarya ile verilebilir. Adaptör arduino üzerindeki 2.1mm merkez pozitif güç soketinden veya sürücü üzerindeki EXT_PWR klemenslerinden polarite dikkat edilerek bağlanabilir. Ancak her zaman gücün sürücü üzerindeki klemensten verilmesi önerilir. Çünkü arduino üzerindeki güç soketinden verildiği zaman motorların çektiği akım arduino üzerinden geçerek sürücüye ulaşacaktır. Arduino Vin hattı üzerinden en fazla 1A akım geçicek şekilde yapıldığı için 1A'den fazla akımlarda arduino kartı zarar görebilir. Bu yüzden harici güç her zaman sürücü üzerindeki klemensten verilmelidir.

Sürücü üzerindeki EXT_PWR klemensi header üzerinden aynı zamanda arduino Vin pinine bağlıdır. Yani klemens üzerinden güç bağlantısı yapıldığı zaman arduino'da gücünü Vin pini üzerinden alıp kendi üzerindeki regülatör ile 5V'da düşürecektir. Bu şekilde 2 ayrı güç kaynağı kullanmanıza gerek yoktur. Ancak bildiğiniz gibi arduino üzerindeki Vin pini 7V-12V arası girişi kabul etmekteydi. Bu durumda sürücü kartına 5V-7V arası gerilim verilecekse bu gerilim aralığı arduino üzerindeki regülatörün minimum değerlerinden düşük olduğu için, arduino kartı düzgün çalışmayacaktır. Bu durumu engellemek içinde sürücü kartının altında power jumper'ı bulunmaktadır. Bu jumper sürücü üzerindeki EXT_PWR klemensi ile arduino Vin pinini birleştirmektedir. Eğer sürücüye 5V-7V arası gerilim verilecekse bu jumper yerinden çıkarılır. Bu şekilde sürücü EXT_PWR ile arduino Vin birbirinden ayrılır ve arduino'ya dışarıdan harici 5V verilerek arduino'nun çalışmasıda sağlanır. Eğer sürücü 7V-12V arasıdan bir gerilim ile beslenecekse jumper olduğu gibi bırakılarak kart kullanılabilir.

Kartın üzerinde iki tane servo motor sürmek içinde 3-pin servo soketi bulunmaktadır. Servolar 5V'unu Arduino üzerindeki 5V pininden alır. SG90 gibi ufak servo motorlar doğrudan bağlanarak kullanılabilir. Ancak büyük servo motor kullanılacaksa Arduino üzerindeki 5V regülatör yeterli olmayacaktır. Bu yüzden bu durumda 3-pin servo soketine giden + yolu kesilip servolara dışarıdan 5V verilmelidir.

 

Giriş ve Çıkış:

Arduino Motor Shield'in sürebildiği motor sayısı fazla olduğu için kullandığı pin sayısıda fazladır. Shield; Pin 2,13,A0-A5 olmak üzere 8 pin dışındaki tüm pinleri kullanmaktadır. Bu yüzden bu motor sürücü ile beraber ekstra sensör vs. kullanılacaksa kalan pinlere dikkat edilmelidir.

Kart üzerindeki L293 motor sürücülerin Dir pinlerinin kontrolü kart üzerinde bulunan 75HC595 shift registeri tarafından yapılmaktadır. PWM pinleri ve servolar doğrudan Arduino'ya bağlıdır. Motor sürücü ile beraber kullanılan AFMotor Kütüphanesi tüm pin ayar işlerini yapmaktadır. O yüzden bu pinlerle ilgili ekstra birşey yapılması şart değildir. Servo 1 soketi Arduino Pin 10'a, Servo 2 soketide Arduino Pin 9'a bağlıdır.

 

 

 •  

 

Paket İçeriği: 

1 Adet Motor Sürücü Shield

TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 17:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Ve ertesi gün teslim edilir.

Eğer kargoyu saat 17:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.
 
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...