1000 TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Bedava! Saat 15:00 a Kadar Verilen Siparişler Aynı Gün Kargoya Verilir! 1000 TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Bedava! Saat 15:00 a Kadar Verilen Siparişler Aynı Gün Kargoya Verilir! 1000 TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Bedava! Saat 15:00 a Kadar Verilen Siparişler Aynı Gün Kargoya Verilir! 1000 TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Bedava! Saat 15:00 a Kadar Verilen Siparişler Aynı Gün Kargoya Verilir!

ESP32 ile Kodlama

Tarih: 12.11.2023 17:57
ESP32 ile Kodlama

ESP32 ile Kodlama

 

ESP32, entegre Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısına sahip, zengin özelliklere sahip bir mikrodenetleyicidir. ESP32, IoT (Nesnelerin İnterneti) uygulamaları, giyilebilir elektronikler, akıllı ev sistemleri, robotik projeler ve daha birçok alanda kullanılabilir. ESP32, Arduino IDE ile programlanabilir. Bu yazıda, ESP32 ile kodlama yapmanın temel adımlarını anlatacağız.

ESP32 Kurulumu

ESP32 ile kodlama yapabilmek için öncelikle ESP32 geliştirme kartını bilgisayarımıza bağlamamız ve Arduino IDE’yi kurmamız gerekiyor. ESP32 geliştirme kartı, USB portu üzerinden bilgisayara bağlanabilir. Arduino IDE, açık kaynaklı bir geliştirme ortamıdır. Arduino IDE’yi buradan indirebilirsiniz.

Arduino IDE’yi kurduktan sonra, ESP32 kartını tanıtmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  • Arduino IDE’yi açın ve Dosya menüsünden Tercihler seçeneğine tıklayın.
  • Ek Kart Yöneticisi URL’leri kutusuna https://dl.espressif.com/dl/package_esp32_index.json yazın ve Tamam’a tıklayın.
  • Araçlar menüsünden Kart seçeneğine ve ardından Kart Yöneticisi seçeneğine tıklayın.
  • Arama kutusuna esp32 yazın ve ESP32 by Espressif Systems paketini bulun. Yükle butonuna tıklayın ve kurulumun tamamlanmasını bekleyin.
  • Araçlar menüsünden Kart seçeneğine ve ardından ESP32 Arduino seçeneğine tıklayın. Kullandığınız ESP32 kartının modelini seçin. Örneğin, ESP32 Dev Module, ESP32 WROOM, ESP32 WROVER vb.
  • Araçlar menüsünden Port seçeneğine tıklayın ve ESP32 kartınızın bağlı olduğu portu seçin. Örneğin, COM3, COM4, /dev/ttyUSB0 vb.

ESP32 ile İlk Program

ESP32 kartınızı kurduktan sonra, ilk programınızı yazmaya hazırsınız. ESP32 ile kodlama yaparken, Arduino IDE’de kullanılan C/C++ dilini kullanacağız. Arduino IDE’de, bir program sketch olarak adlandırılır. Bir sketch, iki temel fonksiyondan oluşur: setup() ve loop()setup() fonksiyonu, sketch başladığında bir kez çalıştırılır. loop() fonksiyonu ise, sketch çalıştığı sürece sürekli tekrarlanır.

ESP32 ile ilk programımız, ESP32 kartının üzerinde bulunan dahili LED’i yakıp söndürecek. Dahili LED, GPIO 2 numaralı pinde bulunur. GPIO, Genel Amaçlı Giriş/Çıkış anlamına gelir. ESP32, 34 adet programlanabilir GPIO pini içerir. Bu pinler, dijital giriş/çıkış, analog giriş/çıkış, PWM, I2C, SPI, UART gibi çeşitli işlevler için kullanılabilir.

Dahili LED’i yakıp söndürmek için, aşağıdaki kodu Arduino IDE’ye yazın veya kopyalayın:

// LED pinini tanımla
#define LED_PIN 2

// setup fonksiyonu
void setup() {
  // LED pinini çıkış olarak ayarla
  pinMode(LED_PIN, OUTPUT);
}

// loop fonksiyonu
void loop() {
  // LED'i aç
  digitalWrite(LED_PIN, HIGH);
  // 1 saniye bekle
  delay(1000);
  // LED'i kapat
  digitalWrite(LED_PIN, LOW);
  // 1 saniye bekle
  delay(1000);
}

 

Kodu yazdıktan veya kopyaladıktan sonra, Yükle butonuna tıklayın. Arduino IDE, kodu derleyecek ve ESP32 kartınıza yükleyecektir. Yükleme tamamlandığında, ESP32 kartınızın üzerindeki LED’in yakıp söndüğünü göreceksiniz.

Tebrikler! ESP32 ile ilk programınızı yazdınız.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...